Шкільний психолог Дмитрик О.М.
На замітку батькам про дитячі страхи
Діти, особливо до шести років, часто бояться. Їхні страхи набувають різної інтенсивності і форм: нічних жахіть, страху перед темрявою тощо. Більшість батьків знає, що дитячі страхи посилюються у вечірню пору, коли ті лягають спати і залишаються в кімнаті на самоті.
Існує кілька дуже простих способів допомоги дитині подолати страхи. Можна, зокрема, засвітити настільну лампу або залишити ввімкнутим світло у передпокої. Та головне – усвідомити, що більшість страхів, які викликають у дитини нічні жахіття й переляк, а також тривожать її думки й почуття, безпосередньо спричинені переглядом сцен насильства на телеекрані. Потрібно чітко розуміти: перегляд напружених або страшних сцен, програм і фільмів може завдати дитині невиправної шкоди. Як свідчать результати досліджень лікаря Джеймса Добсона, проведених у Корнельському університеті, тати, котрі належать до середнього класу, проводять з дітьми дошкільного віку 37 секунд на день. Це менше 5 хвилин на тиждень! Натомість перед телевізором діти щотижня проводять 54 години!
Один із найкращих способів допомогти дитині впоратися зі страхами – поговорити з нею про наші власні. У дитинстві ми теж чогось боялися. Добре поділитися цим досвідом із власною дитиною. Розкажіть, як ви розпізнавали і долали страхи у своєму житті. (Особливо це стосується чоловіків. Ви для дитина – зразок і сила.) Ніколи не критикуйте дитину, не дорікайте за те, що вона боїться. Хоч би що розказала дитина про свої страхи – не насміхайтеся з неї, навіть якщо це дуже смішно. Допоможіть дитині зрозуміти, що всі чогось бояться й що з вашою допомогою вона зможе перемогти страх.
Водночас вам варто зрозуміти, що дитина може використовувати страх – як і почуття провини – щоб маніпулювати . Діти майстерно вміють втягати маму і тата у своє життя. Хочуть монопольно володіти батьками і готові багато на що, щоб досягти цієї мети. Можуть стати майстрами у цій сфері.
Особливо для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, перед сном повинна бути певна підготовка, а саме присвятити час молитві, читанню казки чи слуханню якоїсь музики. (Ангел охоронець, добра фея додадуть дитині спокою) Батьківські обійми, підтримка, впевнений погляд, розважне слово, уміння вислухати засвідчують любов і є першою допомогою для дитини.
Робота з учнями
Для того, щоб подолати страхи або їх зменшити варто зрозуміти, що відбувається з нами у цьому стані. Пропоную наступні кроки:
- Учасники працюють у групах. Одна група малює людину, яка переживає радість, захоплення, інша – страх, біль. (учні презентують роботи. Акцентують увагу на те, яка міміка, постава, положення рук, ніг…) Висновок: в області сонячного сплетіння (скупчення нервових вузлів) людина відчуває біль, напруження…
- Тому застосовую вправи на зняття напруження, на встановлення довіри, емоційне розслаблення.
- Уміння говорити про свої емоції допомагає вивільнити себе від руйнівних установок. Дуже часто самі дорослі не уміють сказати , що вони сердиті чи ненавидять, коли хтось поводиться певним чином. Будуть корисними розмови «Розкажи про свій страх», складання історій, казок. Подолання певних перешкод в уяві, у розповіді, на малюнку сприятиме упевненості, підвищенню самооцінки,активності і гармонійному розвитку дитини.
- Важливими є трудові доручення і похвала за кожну ініціативу, гарне рішення, добрий вчинок.
- Навіть якщо за день виникали якісь неприємності, то у вечірній час, а особливо перед сном, варто пригадати щось гарне про дитину, проявити любов, ніжність.